З моменту випуску першої відлитої свинцевого набою та випущеної з мушкета за допомогою порохового заряду виникала необхідність в бронежилеті.
Захисний одяг набував різних форм з часом, але найбільш відомий серед них - це бронежилет. Його правильна назва - балістичний жилет або жилет стійкий до влучань.
Хоча очевидно, що бронежилети призначені для врятовування життів, але ви коли-небудь задавалися питанням, коли і як виник перший бронежилет?
Хто винайшов перший бронежилет?
Більше не думайте! Тут, на Takticart, ми розповідаємо історію бронежилета - від його початків і важливих подій в його розвитку до сьогодення.
НОВИЙ БРОНЕЖИЛЕТ ДЛЯ НОВОЇ ЗАГРОЗИ
"Справжня броня" з'явилися на сцені шість століть тому. Хоча перша згадка про бронежилет може бути віднайдена в середньовіччі.
Франческо Марія I дельла Ровере, який був капітаном і герцогом, шукав бронежилет для захисту. Таким чином, в 1538 році він звернувся до відомого міланського бронник Філіппо Негролі з проханням його виготовити. Чи виготовлено саме бронежилет, в офіційних записах немає.
Але пізніше відомо, що римські імператори, такі як Максиміліан II, випробували броню проти стрілкових набоїв.
Металеві щити та броня, у вигляді кольчуг та бронежилетів, з'являлись час від часу на протязі наступних близько 300 років.
Зростання потужності та поширене використання стрілкового озброєння призвело до того, що металева броня вже не відповідала вимогам. Крім того, вона була надто незручною для носіння тривалий час.
Таким чином, винахідники того часу шукали нові способи захисту від поранень.
Так появилася перша згадка про бронежилет з м'якого матеріалу, завдяки кравцю в Дубліні, Ірландія. У грудні 1847 року він опублікував у Cork Examiner інформацію про створення "Захисного одягу для торговців", виготовленого з шовку складеного в кілька шарів.
Двадцять років потому корейські солдати прийняли жилет "мйондже баегап", виготовлений з багаторазово складаної бавовни. Це був своєрідний захист від куль рушниць американських експедицій.
Проте винахід бронежилета, як ми його знаємо сьогодні, відбувся лише наприкінці XIX століття.
З'явився католицький священик з Польщі Казимир Зеглен, який також був людиною віри в кількох значеннях цього слова. Обурений вбивством місцевого мера Картера Гаррісона Старшого, Зеглен вирішив створити власний захисний одяг.
Кілька років він випробовував різні балістичні матеріали - від стружок сталі до моху і навіть волосся. Та без особливого успіху.
Близько десяти років раніше відомий "лікар-фахівець з поранень від набоїв" Тумстоуну, Доктор Джордж Е. Гудфеллоу, написав про "Непроникність шовку перед влучаннями".
Можливо, надхненний цими дослідженнями, Зеглен почав виготовляти "тканину для захисту відревольверів", зроблену з шарів вовни, льону і шовку.
Як вияв віри у свій бронежилет, він продемонстрував його в 1897 році перед новим мером Чикаго, начальником поліції та натовпом глядачів.
Отримавши постріли у груди від куль низької швидкості від найманого стрільця, Зеглен був повалений на землю. Але швидко підняв руки, щоб показати, що він не постраждав, і згодом встав неушкоджений. І це викликало величезні оплески, радість та підкидання капелюхів зі сторони глядачів!
Поворотний момент
Повертаючись до середини шістдесятих років і лабораторії компанії DuPont. Дослідник Стефані Кволек працювала над створенням нового матеріалу для підсилення автомобільних шин для підвищення паливної економії.
Замість цього, вона натрапила на надзвичайно жорсткий полімер. Його хімічна назва: полі-п-фенілентерефталамід [PPTA]. Як волокна, виткані в балістичну тканину, сьогодні ми знаємо його під брендом Kevlar.
Хоча він був призначений для інших цілей, не минуло багато часу, як його потенціал як балістичного матеріалу був визнаний.
Лише кілька років потому колишній моряк і власник піцерії з Детройта Річард Девіс опинився в перестрілці проти банди грабіжників під час доставки піци.
Майже втративши життя, він вирішив створити прихований бронежилет. Спочатку він використовував балістичний нейлон. Але в 1974 році був створений бронежилет із Kevlar, модель Y - перший в своєму роді.
Так само, як і отець Зеглен раніше, Девіс продавав свої вироби, вистрілюючи в себе під час демонстрацій. Усього близько 200 разів!
Його жилети купували відділи поліції та мілітарні підрозділи масово.
На шляху до успіху Девіс заснував компанію з відповідною назвою "Другий шанс" (Second Chance) для виготовлення бронежилетів.
Знак сучасності
Понад півстоліття потому Kevlar все ще є основним балістичним матеріалом для бронежилетів (і загального м'якого бронезахисту).
Більшість з них мають рейтинг NIJ Level IIIA і можуть витримати декілька пострілів від більшості рушничних куль. Проте, як правило, вони не можуть витримати постріли з гвинтівки.
Деякі моделі бронежилетів мають додатковий захист від штиків та шипів, навіть від розряджання тейзера. Багато балістичних жилетів також доволі ефективні в захисті від уламків від вибуху.
Основний дизайн бронежилета не змінився з часів його винайдення. Однак зараз існує велика кількість виробників і моделей.